Jak vybrat obklady a dlažby

Při výběru obkladů a dlažeb je potřeba řídit se nejen jejich vzhledem, ale také jejich užitnými vlastnostmi. Připravili jsme pro Vás slovníček pojmů, které při nákupu jistě využijete. Každé použití obkladů a dlažeb si žádá jiné, nehraje roli jen design. Proto přinášíme stručné představení vlastností, které při svém výběru jistě zohledníte a vyberete si správně.

Nasákavost:
Údaje o nasákavosti (poréznosti) materiálu Vás upozorní na to, jaká je mrazuvzdornost výrobků. Například u obkladů do koupelen není mrazuvzdornost požadována a nasákavost zde může přesáhnout 10%. To je samozřejmě nepřijatelné pro balkony či lodžie. Tam by měly přijít pouze takové dlažby jejichž nasákavost je v rozmezí 0,04-0,5%

Otěruvzdornost:
Další důležitou vlastností dlažeb je otěruvzdornost - odolnost vůči povrchovému opotřebení glazury, což souvisí s celkovou životností dlažby. Často je tato vlastnost zaměňována s tvrdostí. Tvrdost dlažeb pro běžné používání v domácnosti není na rozdíl od otěruvzdornosti až tak důležitá. Na druhou stranu otěruvzdornost bývá v poslední době často přeceňována a zákazníci trvají na té nejlepší otěruvzdornosti dlažby, i když se jedná pouze o koupelnu nebo kuchyni. Podlahové dlaždice se rozlišují římskými číslicemi ve stupnici od I do V, od nejnižší odolnosti po nejvyšší odolnost proti opotřebení. Pro běžné domácí prostory koupelen a WC zcela postačuje stupeň II až III, pro kuchyně a chodby III až IV, veřejné prostory vyžadují stupeň IV a V – čili tzv. slinuté dlaždice.

Protiskluznost:
Dlažba, na kterou vstupujeme v interiéru bosou nohou, by měla mít protiskluzný povrch. Existují zdrsněné i protismykové povrchy, které zvyšují bezpečnost pohybu v koupelně.

Při nákupu je třeba pamatovat také na rezervu 10 až 15% na prořez. Kupovat obklady přesně na kus je nesmyslné.

Volba barev:
Modrá - je jednou z nejoblíbenějších barev do koupelny. Navozuje představu vody, moře a je velmi uklidňující. Sytě modrá působí sice trochu chladně, ale jemná, pastelově modrá s vhodně kombinovanou bílou či barvou slonové kosti navodí příjemnou relaxační atmosféru.

Zelená - patří do seznamu uklidňujících barev. Světlé tóny zelené působí příjemným teplým dojmem.

Žlutá nebo oranžová - obě optimistické barvy svými zemitými tóny vstoupily do našich koupelen a zútulnily je. Zemité barvy včetně hnědé všeobecně působí velmi příjemným a konejšivým dojmem.

Červená - je velmi dominantní, ihned zaujme a dodá energii. V přílišném množství však může škodit. Doporučujeme zkombinovat s jemnějšími barvami, které výraznou červenou zjemní.

Černá - doručujeme jen opravdovým milovníkům této barvy.

Růžová - pokud ji použijete střídmě, vykouzlíte si krásné relaxační romantické místo.

Rozměry obkladů a dlažeb:
Práce s velkými formáty na malém prostoru je náročnější a proto mýtus s malými obklady do malé koupelny přežívá. Pokud vás bude obkladač od výběru velkých obkladů a dlažeb zrazovat, nedejte se. Výsledek bude stát za to.

Velký formát prostor sjednotí a opticky zvětší. Proto se ani v malé koupelně nemusíte bát a klidně použijte velké obdélníky (např.  30x60 nebo 20x50). Koupelna tak nebude rozčleněna a rozkouskována častými spárami. Velký formát navíc působí elegantně a luxusně.

Často se i na obklad stěn používají dlažby. Odpadá tak dolaďování dlažby k obkladu a obráceně. Navíc dlažby bývají v mnoha případech již retifikovány - hrany výrobku jsou upraveny zabroušením na přesný rozměr s minimální odchylkou v rozměru mezi jednotlivými kusy. Koupelna pak ještě více působí čistým a celistvým dojmem.

Pokud si nejste jisti, zavolejte nebo nám napište. V pondělí – pátek od 7:00 do 15:30 prostřednictvím chatu dole na stránce nebo telefonicky do 16:00 na telefonu +420 603 450 340 (ve všední dny od 16:00h a o víkendu volejte na číslo +420 603 583 835), mail nám můžete napsat kdykoliv na eshop@bernold.cz, odpovíme co nejdříve.