Jak vybrat obklady a dlažby

Při výběru obkladů a dlažeb je potřeba řídit se nejen jejich vzhledem, ale také jejich užitnými vlastnostmi. Připravili jsme pro Vás slovníček pojmů, které při nákupu jistě využijete. Každé použití obkladů a dlažeb si žádá jiné, nehraje roli jen design. Proto přinášíme stručné představení vlastností, které při svém výběru jistě zohledníte a vyberete si správně.

Nasákavost:
Údaje o nasákavosti (poréznosti) materiálu Vás upozorní na to, jaká je mrazuvzdornost výrobků. Například u obkladů do koupelen není mrazuvzdornost požadována a nasákavost zde může přesáhnout 10%. To je samozřejmě nepřijatelné pro balkony či lodžie. Tam by měly přijít pouze takové dlažby jejichž nasákavost je v rozmezí 0,04-0,5%

Otěruvzdornost:
Další důležitou vlastností dlažeb je otěruvzdornost - odolnost vůči povrchovému opotřebení glazury, což souvisí s celkovou životností dlažby. Často je tato vlastnost zaměňována s tvrdostí. Tvrdost dlažeb pro běžné používání v domácnosti není na rozdíl od otěruvzdornosti až tak důležitá. Na druhou stranu otěruvzdornost bývá v poslední době často přeceňována a zákazníci trvají na té nejlepší otěruvzdornosti dlažby, i když se jedná pouze o koupelnu nebo kuchyni. Podlahové dlaždice se rozlišují římskými číslicemi ve stupnici od I do V, od nejnižší odolnosti po nejvyšší odolnost proti opotřebení. Pro běžné domácí prostory koupelen a WC zcela postačuje stupeň II až III, pro kuchyně a chodby III až IV, veřejné prostory vyžadují stupeň IV a V – čili tzv. slinuté dlaždice.

Protiskluznost:
Dlažba, na kterou vstupujeme v interiéru bosou nohou, by měla mít protiskluzný povrch. Existují zdrsněné i protismykové povrchy, které zvyšují bezpečnost pohybu v koupelně.

Při nákupu je třeba pamatovat také na rezervu 10 až 15% na prořez. Kupovat obklady přesně na kus je nesmyslné.

Volba barev:
Modrá - je jednou z nejoblíbenějších barev do koupelny. Navozuje představu vody, moře a je velmi uklidňující. Sytě modrá působí sice trochu chladně, ale jemná, pastelově modrá s vhodně kombinovanou bílou či barvou slonové kosti navodí příjemnou relaxační atmosféru.

Zelená - patří do seznamu uklidňujících barev. Světlé tóny zelené působí příjemným teplým dojmem.

Žlutá nebo oranžová - obě optimistické barvy svými zemitými tóny vstoupily do našich koupelen a zútulnily je. Zemité barvy včetně hnědé všeobecně působí velmi příjemným a konejšivým dojmem.

Červená - je velmi dominantní, ihned zaujme a dodá energii. V přílišném množství však může škodit. Doporučujeme zkombinovat s jemnějšími barvami, které výraznou červenou zjemní.

Černá - doručujeme jen opravdovým milovníkům této barvy.

Růžová - pokud ji použijete střídmě, vykouzlíte si krásné relaxační romantické místo.

Rozměry obkladů a dlažeb:
Práce s velkými formáty na malém prostoru je náročnější a proto mýtus s malými obklady do malé koupelny přežívá. Pokud vás bude obkladač od výběru velkých obkladů a dlažeb zrazovat, nedejte se. Výsledek bude stát za to.

Velký formát prostor sjednotí a opticky zvětší. Proto se ani v malé koupelně nemusíte bát a klidně použijte velké obdélníky (např.  30x60 nebo 20x50). Koupelna tak nebude rozčleněna a rozkouskována častými spárami. Velký formát navíc působí elegantně a luxusně.

Často se i na obklad stěn používají dlažby. Odpadá tak dolaďování dlažby k obkladu a obráceně. Navíc dlažby bývají v mnoha případech již retifikovány - hrany výrobku jsou upraveny zabroušením na přesný rozměr s minimální odchylkou v rozměru mezi jednotlivými kusy. Koupelna pak ještě více působí čistým a celistvým dojmem.

Pokud si nejste jisti, zavolejte nebo nám napište. V pondělí – pátek od 7:00 do 15:30 prostřednictvím chatu dole na stránce nebo telefonicky do 16:00 na telefonu +420 603 450 340 (ve všední dny od 16:00h a o víkendu volejte na číslo +420 603 583 835), mail nám můžete napsat kdykoliv na eshop@bernold.cz, odpovíme co nejdříve.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení