Jak vybrat deskový radiátor

Pokud pořizujeme radiátory do nově budovaného bytu, nebo vyměňujeme nevyhovující staré za nové, stojíme před otázkou, jak a podle čeho radiátor vybrat.

Nejdůležitější vlastností radiátoru je vždy správně zvolený výkon jednotlivých těles a výkon celé soustavy. Obecně se uvádí požadovaný výkon mezi 60 W a 100 W na metr čtvereční. Výkon těles by měl být vyšší nebo stejný, jako tepelné ztráty objektu, odpovídat ale musí výkonu a typu kotle.

Potřebný výkon radiátoru vypočítáte podle následujícího vzorce: výška místnosti (m) × šířka místnosti (m) × délka místnosti (m) × 100.

Vyjde vám orientační minimální výkon pro vytopení daného prostoru ve watech. Tento vzorec berte jako orientační hodnotu. Pokud byste chtěli přesné hodnoty, je potřeba zohlednit ještě orientaci pokojů, jejich zateplení, prosklení oken, umístění domu nebo třeba obvyklou venkovní teplotu. Zkrátka přesné výpočty nechejte raději na odbornících, ale pro Vaši orientaci výše uvedený výpočet postačí.

Dalším důležitým kritériem je směr, z něhož budete radiátor připojovat. 

Jestliže je rozvod instalace veden ve zdi, pak je vhodné použít tělesa s bočním připojením - tzv. radiátor klasik. Pokud vedeme systém v podlaze podél zdi, pak doporučujeme instalovat tělesa se spodním připojením - tzv. VK ventil kompakt.     

Dále budete určovat velikost tělesa. Při určení rozměrů radiátoru byste měli dodržet určitá pravidla. Výška tělesa je totiž limitována výškou okenního parapetu od podlahy. Máte-li změřeno, je třeba odečíst "okraje". Při instalaci se dodržuje zásada, že pod i nad otopným tělesem by měla být dodržena min. vzdálenost 10 cm. Délka tělesa se dopočítá tak, aby byl pokryt ztrátový výkon prostoru.

Základní typové rozdělení deskových radiátorů:

Radiátor Klasik (Radik Klasik,Purmo Compact) - otopné deskové těleso s profilovanou čelní deskou a přestupní plochou pro zvýšení tepelného       výkonu. Napojení tělesa je boční z levé i pravé stany s vnitřním závitem G1/2". Těleso se dodává s bočními kryty a horní mřížkou. 

Radiátor VK (Radik VK,Purmo Ventil Compact) - otopné deskové těleso s profilovanou čelní deskou a přestupní plochou pro zvýšení tepelného výkonu. Napojení tělesa je boční a spodní s vnitřním závitem G1/2". Těleso se dodává s bočními kryty a horní mřížkou a dále instalovanou ventilovou vložkou s přednastavením.

Radiátor VKM (Radik VKM,Purmo Ventil Compact M) - otopné deskové těleso s profilovanou čelní deskou a přestupní plochou pro zvýšení tepelného výkonu.Napojení tělesa je boční a spodní středové s vnitřním závitem G1/2". Těleso se dodává s bočními kryty a horní mřížkou a dále instalovanou ventilovou vložkou s přednastavením.

Radiátor Radik Clean, Purmo Hygiene - otopné deskové těleso s profilovanou čelní deskou bez  přestupní plochy. Tělesa se dodávají bez bočních krytů a horní mřížky a jsou připravena pro instalaci v prostředí se zvýšenými hygienickými požadavky jako jsou např. zdravotnická  zařízení. Napojení tělesa je boční z levé i pravé stany s vnitřním závitem G1/2". 

Radiátor Radik Clean VK, Purmo Ventil Hygiene - otopné deskové těleso s profilovanou čelní deskou bez přestupní plochy. Tělesa se dodávají bez bočních krytů a  horní mřížky a jsou připravena pro instalaci v prostředí se zvýšenými hygienickými požadavky jako jsou např. zdravotnická zařízení.Napojení tělesa je boční a spodní s vnitřním závitem G1/2". Těleso se dodává  s instalovanou ventilovou vložkou s přednastavením.

Radiátor Plan Klasik (Radik Plan Klasik, Purmo Plan Compact) - otopné deskové těleso s hladkou čelní deskou, která je přilepena na desku profilovanou. Konstrukce čelní desky dokonale překrývá všechny rušivé hrany. Pro zvýšení tepelného výkonu mají tělesa přestupní plochu. Napojení tělesa je boční z levé i pravé stany s vnitřním závitem G1/2". Těleso se dodává s bočními kryty a horní mřížkou.

Radiátor Plan VK (Radik Plan VK, Purmo Plan Ventil Compact) - univerzální otopné deskové těleso s hladkou čelní deskou, která je přilepena na desku profilovanou. Konstrukce čelní desky dokonale překrývá všechny rušivé hrany. Pro zvýšení tepelného výkonu mají tělesa přestupní  plochu. Napojení tělesa je boční a spodní s vnitřním závitem G1/2". Těleso se dodává s bočními kryty, horní mřížkou a dále s instalovanou ventilovou vložkou s přednastavením.

Radiátor Plan VKM (Radik Plan VKM, Purmo Plan Ventil Compact M) - je otopné deskové těleso s hladkou čelní deskou, která je přilepena na desku profilovanou, a  přestupní plochou pro zvýšení tepelného výkonu. Napojení na otopnou soustavu je boční a spodní středové s vnitřním závitem G1/2". Těleso se dodává s bočními kryty, horní mřížkou a dále s instalovanou ventilovou vložkou s přednastavením. Velkou výhodou tohoto řešení je možnost si připravit rozvody otopné soustavy bez přesné znalosti konkrétních rozměrů tělesa již v rané fázi hrubé  stavby.

Radiátor Radik Hygiene, Purmo Plan Hygiene - otopné deskové těleso s hladkou čelní deskou, která je přilepena na desku profilovanou. Tělesa se dodávájí bez přestupní plochy, bez bočních krytů a horní mřížky a tím jsou ideálně  připravena pro instalaci v prostředí se  zvýšenými hygienickými požadavky jako jsou např. zdravotnická zařízení. Napojení tělesa je boční s vnitřním závitem G1/2". 

Radiátor  Radik Hygiene VK, Plan Ventil Hygiene - otopné deskové těleso s hladkou čelní deskou, která je přilepena na desku profilovanou. Tělesa se dodávají bez přestupní plochy, bez bočních krytů a horní mřížky a tím jsou ideálně  připravena pro instalaci v prostředí se zvýšenými hygienickými požadavky jako jsou např. zdravotnická zařízení. Napojení tělesa je spodní nebo boční s vnitřním závitem G1/2". Těleso se dodává s instalovanou ventilovou vložkou s přednastavením.

Radiátor Radik Klasik - R - otopné deskové těleso upravené pro rychlou náhradu článkových litinových nebo ocelových radiátorů s připojovací roztečí 500 mm. Výška H = 554 mm zaručuje jeho bezproblémovou montáž na místo starého radiátoru.Umožňuje levé nebo pravé boční připojení.

A nyní se podíváme trošku podrobněji na deskové radiátory  v naší nabídce. Svou oblibu si zaslouží nejen kvůli velkému množství rozměrových variant, dobrému designu a kvalitní povrchové úpravě, ale také díky celé řadě výhod:
rychle se zahřívají a ochlazují
nezabírají příliš mnoho místa
mají vysokou odolnost proti korozi
mají malý vodní obsah 
výrazně nižší hmotnost než klasické radiátory 
vysoká tlaková odolnost
moderní design a přitom kvalitní povrchová úprava
široký sortiment, typová a rozměrová variabilita
jsou efektivní a univerzální v použití 
"zdobí" je dlouhá životnost, vysoká jakost a provozní spolehlivost 

Pokud si nejste jisti, zavolejte nebo nám napište. V pondělí – pátek od 7:00 do 15:30 prostřednictvím chatu dole na stránce nebo telefonicky do 16:00 na telefonu +420 603 450 340 (ve všední dny od 16:00h a o víkendu volejte na číslo +420 603 583 835), mail nám můžete n apsat kdykoliv na eshop@bernold.cz, odpovíme co nejdříve.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení