Zazděné WC aneb předstěnové instalace - jak to funguje

Plánujete rekonstrukci koupelny či toalety a nejste si úplně jistí zda zvolit klasiku, tedy stojící WC s nádržkou na zdi, nebo zda se rozhodnout pro nádržku zabudovanou ve zdi? Hitem dnešní doby je nádržka zabudovaná ve zdi, tedy předstěnová instalace. Tuto variantu můžete zvolit i v případě bidetu nebo jakéhokoliv rozvodu potrubí např. k umyvadlu. Koupelna i toaleta tak působí minimalisticky a velice moderně.

Pro vysvětlení:

Předstěnová instalace je poměrně rychlou a téměř bezbolestnou variantou instalací. Montáž rozvodů - nejen vody, ale i třeba elektrorozvodů, topení atd. se odehrává na povrchu. Hotovou práci pak spolehlivě zamaskuje právě instalovaná předstěna. To samozřejmě vyžaduje dostatek vnitřního prostoru. Součásti systému se osazují na stěnu, sanitární vybavení (umyvadlo, WC, bidet) pak do modulů s přípojkami i splachovacím zařízením.

Vše ukryje příčka ze sádrokartonu. Tyto předstěny pak můžete povrchově upravit nátěrem, tapetou nebo keramickým obkladem. Jako názorný příklad můžeme uvést velmi oblíbený a rozšířený systém Alcaplast nebo Geberit, který se vyrábí pro montáž do všech typů zdí.

Výhody předstěnových instalací:
možnost zvolit výšku instalace modulu a tím pádem i výšku toalety
vysoká nosnost – až 400 kg
úspora vody
tichý provoz
jednoduchý úklid a modernější vzhled

Předstěnové instalace typu GEBERIT se dělí na druhy dle toho jakou zvolíte předezdívku:

Geberit Duofix určený pro montáž za lehkou sádrokartonovou příčku. Je víc než jen univerzální a rychle použitelný montážní prvek pro veškerá řešení v oblasti suchých procesů. Montáž prvku je mimořádně rychlá za použití pouhých čtyř upevňovacích bodů. Zvláštní provedení pro montáž do rohu- Rohový Duofix- umožňuje umístit WC i tam, kde to dříve bylo nemožné, nebo vytvořit falešný roh, který prostorově rozčlení koupelnu a oddělí tak např. prostor u vany

Geberit Duofix Speciál – pro montáž za lehkou sádrokartonovou příčku pro suché procesy a to mezi dvě stěny. Jeho uchycení do stran oceníte všude tam, kde zadní stěna není dostatečně únosná, nebo kde je uchycení do bočních stěn technicky jednodušší.

Geberit Kombifix – určený pro montáž do masivní konstrukce pro instalaci s mokrými procesy nebo pro předstěnovou instalaci (před zděnou nebo betonovou stěnu) s předezděním. Při samotné instalaci jej musíte podezdít, obezdít, zazdít i volný prostor pod nádržkou kolem splachovací trubky. Nejlépe zdivem z plných cihel na cementovou maltu.

Geberit Sanblock – je univerzální, vhodný vždy a všude. U mokrých či suchých procesů, pro předstěnovou montáž tak i pro zabudování do stěny nebo příčky.

Tip: Prvky vhodné pro Handicap :

Duofix Speciál - do podlahy je prvek ukotven pomocí dvou podpěr, které jsou plynule výsuvné a tím umožňují individuální nastavení výšky WC mísy

Duofix Geberit – rohový montážní prvek. Rovněž možnost nastavení optimální výšky pro připevnění závěsné keramiky. Tuto skutečnost mohou velmi dobře využít zejména uživatelé vyššího vzrůstu nebo starší lidé, kteří ocení snadnější dosedání a vstávání.

Výše zmíněné prvky k zazdění se vyznačují tím, že jejich kovová konstrukce musí být po namontování zazděna, podezděna i obezděna z boků. Teprve tímto obezděním získá požadovanou nosnost (400 kg). Proto tyto montážní prvky nemohou být používány např. do sádrokartonových konstrukcí, ale pouze ve spojení se zděnými konstrukcemi a je velmi důležité, aby byl zachován těsný styk kovové konstrukce prvku se zděnou stěnou.

Také předstěnové instalace typu ALCAPLAST se dělí dle toho jakou zvolíte předezdívku:

Alcamodul - je konstruován s důrazem na jednoduchost montáže systému. Řešení nosné konzoly spolehlivě roznáší zátěž od WC mísy do zdiva, přičemž její instalace je jednoduchá i pro jednu osobu a bez složitého rozměřování kotvicích otvorů na stěně.

Sádromodul - je systém určený do sádrokartonových příček a konstrukcí. Nízká hmotnost nosného rámu (díky vhodné volbě použitých profilů) zaručuje dostatečnou tuhost i pevnost. Konstrukce rámu dovoluje kotvení k samostatné dostatečně nosné sádrokartonové příčce nebo před nosnou stěnu. 

Jádromodul - je speciální modifikací sádromodulu, určený všude tam, kde není možnost rám kotvit do zadní stěny. Rám se v horní části kotví pomocí rozpěrné traverzy do bočních protilehlých stěn. Variabilitou kotvení a provedením traverzy se lze velmi jednoduše a elegantně vyhnout případným spárám ve zdivu. Tento systém se využívá hlavně při rekonstrukcích bytových jader, kde kotvení do zadní stěny znemožňují instalace procházející za systémem.

Nosnost všech těchto systémů spolehlivě překračuje 400 kg zatížení WC mísy a připojovací rozměry odpovídají předepsaným standardům. Všechny kovové prvky, přicházející do styku s vodou nebo s vlhkostí, jsou vyrobeny z nerezavějící oceli. Ostatní kovové prvky jsou opatřeny práškovou povrchovou úpravou. Jako základní stěna pro kotvení systému se doporučuje stěna minimálně 300 mm silná, bez speciálních nároků na pevnost malty a cihel. V zásadě je možné použít malty pro zdění jako průmyslově vyráběné nebo tzv. staveništní malty.  

Důležité detaily montáže předstěnových instalací:
montážní prvky Geberit a Alcaplast mají veškeré vývody pro připojení vody, kanalizace a zařizovacího předmětu pevně fixovány
závitové tyče pro upevnění závěsného WC nesmí přečnívat přes keramiku o více než 2 cm, aby bylo možné osadit krycí víčka.
mezi keramiku a obklad je třeba vložit zvukově izolační podložku M91

Důležitou kapitolou je také viditelná část předstěnových systémů a to ovládací tlačítko, které je zároveň krytem otvoru, potřebného pro přístup do nádrže. Tento servisní otvor zaručuje demontovatelnost všech dílců a součástí, u kterých může potenciálně vzniknout potřeba servisního zásahu. Geberit i Alcaplast nabízí škálu tlačítek, sladitelných s různými styly a architektonickými řešeními moderních koupelen. Každý nabízený tvar je k dispozici v několika povrchových provedeních – bílá, matný či lesklý chrom, kombinace matů a lesků, černá, antracit atd. Materiály tlačítek i povrchové úpravy jsou voleny s ohledem na barevnou stálost a dlouhodobou odolnost vůči čistidlům. Nadčasový design ovládacích tlačítek byl tvořen ve spolupráci s předními českými designéry.

Pokud si nejste s výběrem jisti, zavolejte nebo nám napište, rádi Vám poradíme. Pondělí až pátek od 7:00 do 15:30 prostřednictvím chatu dole na stránce nebo telefonicky do 16:00 na telefonu +420 603 450 340 (od 16:00 a o víkendu volejte na číslo +420 603 583 835), mail nám můžete napsat kdykoliv na eshop@bernold.cz, odpovíme co nejdříve.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení